Ołomuniec zwiedzanie

Ołomuniec to małe piękne czeskie miasto, które zwiedziliśmy w zimowym okresie. Miasto to znane jest z najmniejszej sieci tramwajowej, niesamowitego kościoła Św. Wacława, ogromnej kolumny trójcy przenajświętszej i ratusza z przepięknym zegarem astronomicznym oraz fontann na rynku. Jednak nie są to jedyne powody, dla których warto pojechać do tego miasta. To także przepiękna stare miasto z cudowną architekturą – przepięknie odrestaurowaną i zadbaną.  

Ołomuniec zwiedzanie
Ołomuniec zwiedzanie
Ołomuniec zwiedzanie

Jak dojechać do Ołomuńca

Jeżeli udało się nam dojechać autem do Ostrawy to pojedźmy jeszcze trochę kilometrów do Ołomuńca. On was zachwyci i będzie go o wiele milej wspominać niż Ostrawę. Tak naprawdę miasto to zwiedzicie w trzy godziny, z aparatem zwiedzanie zajmie dwa razy dłużej. W Ołumuńcu zrobiłem znacznie więcej zdjęć niż w Ostrawie. Ołumuniec zaskoczy was pięknymi, wąskimi, malutkimi uliczkami, które przechodzą jedne w drugie, które łączą się z większymi, aby po chwili znowu stać się malutkimi uliczkami. Wzdłuż każdej zobaczymy przepięknie odnowione kamienice. Czasami trafiają się wyjątkami i zobaczymy wtedy niewyremontowaną kamienicę, a nawet opuszczoną kamienicę. Idąc tak uliczkami dojdziemy do rynku, który wywoła w naszych oczach zachwyt. 

Ołomuniec zwiedzanie
Ołomuniec zwiedzanie
Ołomuniec zwiedzanie
Ołomuniec zwiedzanie
Ołomuniec zwiedzanie

Co zobaczyć w Ołomuńcu

Na rynku zobaczycie ratusz, jeden z wielu ładnych ratuszy, jakie są na rynkach, ale ten jest wyjątkowy. Ze względu na zegar astronomiczny, ogromny zegar, który jest wyróżnikiem ratusza. Kilka kroków dalej dostrzeżecie przepiękną kolumnę Trójcy Przenajświętszej z bogatym zdobieniem. W kolumnie samej znajdują się nawet drzwi do jej wnętrza, w którym znajduje się mała kaplica. 

Ołomuniec zwiedzanie
Ołomuniec zwiedzanie
Ołomuniec zwiedzanie

Kilkadziesiąt metrów dalej stoi przepiękny Kościół Rzymskokatolicki Pw. św. Maurycego z okresu późnego gotyku. Z ciekawostek w kościele znajdują się jedne z największych organów w Europie. Można wejść na jego wyższą wieżę. 

Po centrum Ołomuńca mkną również tramwaje, które tworzą niesamowity obraz, gdy wyłaniają się za kamienic i mijają Cię rozpędzone. Tramwaje są jeszcze z jednego powodu bardzo ważne w tym mieście. Ponieważ jest to najmniejsza sieć tramwajowa w Czechach.  

Ołomuniec zwiedzanie
Ołomuniec zwiedzanie

Gdy zgłodniejecie udajcie się do restauracji Maison View Olomouc – wejście może was trochę odstraszyć. Wnętrze za to was zaskoczy, a smak potraw jest jeszcze wspanialszy niż wnętrze restauracji. Gdyby jednak nie przypadła wam do gustu ta restauracja. Niedaleko znajduje się tradycyjna czeska restauracja – Svatovaclavksky pivovar.

Ołomuniec zwiedzanie

Nad miastem góruje ogromny Klasztor Hradisko, który został założony w XI wieku, a obecny budynek jego pochodzi z XVIII wieku. Budowa jego rozpoczęła się w 1650!!! roku. Ku zaskoczeniu wielu z was i mojemu również, miejsce to pełni od wielu lat funkcję szpitala. Kiedyś budynek ten był więzieniem, do którego trafiali francuscy jeńcy wojenni.  

Ołomuniec zwiedzanie

Co warto zobaczyć po drodze

Jeżeli wybraliście się autem do Ołomuńca, to wyjeżdżając z niego podjedźcie do Muzeum Serków Ołomunieckich, które jest położone w malutkim miasteczku niedaleko Ołomuńca. Wejście do muzeum jest tanie jak na polskie realia, muzeum jest prawie puste, a jest warte zwiedzenia. Możemy zobaczyć historię produkcji serów od początku założenia fabryki, przez cały XX wiek aż do dnia dzisiejszego. Po zwiedzeniu muzeum, możemy podejść do sklepu i kupić malutkie kawałki sera, lub całkiem duże. I na tym zakończyła się nasza podróż do tego pięknego czeskiego miasta. I pozostał nam powrót do Polski, który nam jeszcze trochę zajął, ponieważ po drodze zahaczyliśmy o 4 zamki, ale to historia na inny raz.